6. detsember
PÜHA NIKOLAUS, PIISKOP

4. sajand

KOLLEKT
Ava meile, Issand, õndsuse tee,
osuta meile halastust
püha piiskop Nikolause
vahendaval eestkostel
ning hoia meid kõikidest ohtudest
Kristuse, meie Issanda läbi,
kes Sinuga elab ja valitseb igavesti.
Aamen.

PALVE LASTE EEST
Issand, meie Taevane Isa,
me palume, et läbi Püha Nikolause eestkoste
kaitseksid Sa meie lapsi.
Hoia neid hädadest ja aita neil kasvada
ning olla neil Sinu palge nägemise vääriline.
Anna neile jõudu hoida Sinus oma usku,
ja tunda rõõmu kõigest Sinu loodust
Kristuse, meie Issanda läbi.
Aamen.

Nikolaus oli Myra piiskop. Ta sündis arvatavasti Pataras (Lüükias) kristlastest peres. Juba väga noorelt pühendus ta Jumalale. Tema onu oli Myra peapiiskop ja mõistis ta sügavat kutsumust ning pühitses ta preestriks. Hiljem, olles ise Myra piiskop, muutis ta sealse piiskopkonna oma vagaduse, energia ja imedega peagi edukaks. 

Idakirikus oli tema austamine levinud juba 6. sajandil ja 10. sajandil muutus ta populaarseks pühakuks ka läänes. Kui moslemid 1087 Myra vallutasid, viidi Nikolause põrm Barisse. Seal ehitati haua kohale uus kirik, mille paavst Urbanus II sisse õnnistas. 
 
Pühast Nikolausest teatakse palju lugusid. Üks neist räägib sellest, kuidas ta kogu vara kaotanud suurtsugu mehe tütardele kaasavara muretses, visates läbi akna kolm kotti kulda (mõnikord räägitakse ka kolmest kuldmündist, mis tüdrukute ahju ääres kuivavate sukkade sisse kukkusid).
Teine legend räägib sellest, kuidas Nikolaus kolm kasuahne kõrtsmiku poolt tapetud kaupmehepoega uuesti ellu äratas. Temast sai ka laste kaitsepühak. 

Veel üks lugu räägib tema reisist Pühale Maale, mille ajal torm oleks ta peaaegu uputanud. Püha Nikolaus aga noomis laineid ja need rahunesid. Rändurite ja meremeeste kaitsepühakuna võib näha tema kujutisi peaaegu igas maailma sadamas.

Püha Nikolaus on laste, pandimajapidajate, vallaliste tüdrukute, kaupmeeste, apteekrite, parfüümitootjate ja -müüjate, meremeeste, kalurite kaitsepühak. Ta on ka üks Venemaa kaitsepühakutest.

Allikad: George Ferguson "Märgid ja sümbolid kristlikus kunstis"; "Pühakuteraamat. Nende elulood, teod ja ikonograafilised embleemid". Koostanud Kristi Tarand