9. märts
ROOMA PÜHA FRANCISCA, ORDUÕDE
1348 Rooma - 9.03.1449 Rooma

PALVE
Taevane isa, 
kes püha Francisca meile abielunaise ja nunna eeskujuks tõid, 
lase end ohtramalt teenida, 
et kõigis eluvaldkondades Sind meeles kannaksime 
ja järgiksime Kristuse, 
meie Issanda läbi, 
kes Sinuga elab ja valitseb igavesti.
Aamen.


Rooma Püha Francisca on üks 15. saj. suurimaid müstikuid.
Sündis aristokraadi peres. Tema noorusunistuseks oli pühendada end usule, kuid isa soovil abiellus ta 12-aastaselt Lorenzo de' Ponzianiga. Tal oli kolm last, kellest 2 surid varakult.

Francisca aitas rasketel aegadel vaeseid ning haigeid, oli leplik ja kannatlik. Ta asutas Roomas esimese varjupaiga kodututele lastele. Tema mõjul jätsid paljud Rooma naised oma frivoolse elu ja ühinesid Santa Maria Nova benediktiinikloostri oblaatidega. Hiljem kujunes sellest Tor di Specchi benediktiini oblaatide kongregatsioon (25. märts, 1433), mille kinnitas Paavst Eugene IV (4. juuli, 1433). 

Kongregatsiooni liikmed elasid religioosset elu palvetades ja heategusid tehes, kuid neil polnud rangeid kloostritõotusi. 

Püha Francisca elu oli täis loobumisi. Ta pühendas end kontemplatsioonile ja omas annet näha nägemusi. Püha Francisca on dikteerinud kokku 97 nägemust, sealhulgas oma kaitseinglist, purgatooriumist ja põrgust.
Pärast lesestumist (1436) ühines ta oma kongregatsiooniga ja määrati Tor di Specchi oblaatide ülemaks. 

Püha Francisca suri 9. märtsil 1440, päeval, mida ta oli ette ennustanud.
Tema põrm on praeguses Rooma Santa Francesca Kirikus.

Püha Francisca kuulutati pühakuks 9. mail 1608 paavst Paul V poolt. Tema asutatud kongregatsioon tegutseb õitsvalt tänaseni.

Rooma Püha Francisca on autojuhtide, surmaohus laste, naeruvääristatud vagade inimeste, Rooma koduperenaiste, leskede kaitsepühak.

Allikas: www.newadvent.com

Vaata ka: http://www.umilta.net/francesca.html