23. november
PÜHA CLEMENS I, PAAVST JA MÄRTER

KOLLEKT
Kõikvõimas, igavene Jumal, 
kõikide pühakute imeline vooruslikkus, 
lase meil rõõmu tunda püha paavst Clemensi mälestuspäevast, 
kes on preester ja märter Sinu Poja seisuse kohaselt: 
mida koges - seda ka tunnistas, 
mida kuulutas - seda kinnitas eeskujuga 
Kristuse, meie Issanda läbi, 
kes Sinuga elab ja valitseb igavesti.
Aamen.

Clemens oli Rooma piiskopina kolmas Peetruse järglane ja neljas paavst, kes valitses
1. sajandi lõpus üheksa aasta jooksul.
Clemensi tegemistest on allikate puudumisel teada vähe, aga talle omistatakse üks 1. sajandi olulisemaid Uue Testamendi väliseid kristlikke dokumente 1. Clemensi kiri, mis on kirjutatud 95. aasta paiku Korintose kogudusele, kus erimeelsuste tõttu tagandati mõned presbüterid. Clemensi vastust korintlastele peetakse Rooma koguduse
(mitte veel paavsti) varasemaks vahelesegamiseks teise koguduse asjadesse. See kiri sisaldab ka teavet apostlite Peetruse ja Pauluse surma kohta.
Clemensile on omistatud ka 2. Clemensi kiri, "Homiiliad", "Tunnistused", "Apostellikud konstitutsioonid" ja viis lühemat kirjutist, kuid neid peetakse palju hilisemateks kirjatöödeks.
Traditsiooni järgi oli Clemens ori või vabastatud ori keisri õukonnas ja pühitseti piiskopiks juba Peetruse poolt. Teda seostatakse Clemensiga, keda on maininud Hermas ja konsul Titus Flavius Clemensiga, keiser Domitianuse sugulasega, keda süüdistati ateismis. Rooma keisri Traianuse ajal küüditati Clemens Krimmi, kus ta pühendus traditsiooni järgi jutlustamisele, mille tulemusena ehitati 75 uut kirikut. Keisri
käsul visati rauast ankru külge seotud Clemens Musta mere voogudesse. 9. sajandil väitsid Kyrillos ja Methodios, et leidsid Clemensi jäänused koos ankruga ja need viidi 868.a. Rooma San Clemente kirikusse. Clemens I on majakavahtide kaitsepühak.
Atribuudid: ankur

Allikad: "Pühakuteraamat. Nende elulood, teod ja ikonograafilised
embleemid". Koostanud Kristi Tarand.
J.N.D. Kelly "Dictionary of Popes".
"Pope St. Clement I"
http://www.newadvent.org/cathen/04012c.htm John Chapman