30. aprill
PÜHA PIUS V, PAAVST
PALVE
Püha Jumal, kes Sa Piuse paavstiks,
tõe eest seisjaks ja teenistuse reformijaks määrasid,
lase meil tema eestkoste läbi
elavas usus ja viljakas armastuses
Sinu pühadest saladustest osa saada
Kristuse, meie Issanda läbi,
kes Sinuga elab ja valitseb igavesti.
Aamen.
Pius V oli paavst 7. jaanuarist 1566 - 1. maini 1572.
Antonio Ghislieri sündis 17. jaanuaril 1504 ja astus noormehena dominikaanide ordusse, võttes nimeks Michele ja kus ta ordineeriti 1528.a. Ghislieri sai Como ja Bergamo inkvisiitoriks, 1551.a. sai temast Rooma Inkvisitsiooni komissar, 1556.a. Nepi ja Sutri piiskop, 1557.a. kardinal ja 1558.a. peainkvisiitor, 1560 Mondovi piiskop ja barnabiitide protektor.
Oma eluviisidelt oli Pius askeetlik ja rõhutas pidevalt evangeelseid väärtusi.
Paavstina asus Pius V teostama 1563.a. lõppenud Trienti oikumeenilise kirikukogu otsuseid. Vaatamata sellele ajastule toetas ta oma sugulasi minimaalselt, kuigi tõstis ühe neist kardinaliks.
Pius V mõjutas vaimulikke resideeruma oma ametikohtadel. Ta saatis 1572.a. seoses ordu degenereerumisega laiali humiliaatide ordu. Kõik tema poolt pühitsetud kardinalid olid eeskujulikud vaimulikud. Pius V määras ametisse komisjoni, mis oleks kontrollinud piiksoplikke määramisi. Tema töö tulemusena avaldati 1566.a. Rooma katekismus, 1568.a. anti uuesti välja breviaarumi parandatud väljaanne ja 1570.a. Rooma missaraamatu väljaanne. 1569.a. määras Pius V ametisse komisjoni, mis asus parandama piibli ladinakeelset tõlget - Vulgata't.
Reformatsiooni leviku tõttu lootis Pius inkvisitsiooni tõhususele, rajades sellele uue peakorteri. Inkvisitsiooni toetamise tagajärjel süüdistati ja vangistati palju inimesi, kuid samas hoiti Itaalia reformatsioonist vabana. Pius V lubas juutidel elada getodes Roomas ja Anconas, kuid ajas nad mujalt Kirikuriigist välja. 1571.a. rajas ta Indeksi Kongregatsiooni, mille tegevuse põgenesid tõttu paljud trükkalid Saksamaale või Shveitsi. 1576.a. mõistis Pius V hukka Michael Baiuse 79 teesi, mis toetusid augustiinlikule teoloogiale armust ja langusest. 1567.a. nimetas Pius V Aquino Thomase Kirikudoktoriks ja 1570 avaldati uus köide tema kirjutatud teostest.
1570.a. pani Pius V kirikuvande alla Elizabeth I, mis jäi viimaseks korraks, kui paavst määras suveräänsele monarhile nii karmi karistuse. Pius V toetas Prantsusmaa endist kuningannat Caterina de Medicit rahaliselt ja sõjaliselt võitluses hugenottide vastu.
Pius V moodustas Veneetsia ja Hispaaniaga Püha Liiga võitluseks türklaste vastu. Kui liitlasväed purustasid Lepanto merelahingus 7. oktoobril 1571 türklaste väe, oli tegu ajaloos esimese eurooplaste suurema võiduga türklaste üle, mille tähistamiseks pühitses Pius V selle päeva Neitsi Maarjale ja järgmine paavst Gregorius XIII kuulutas selle roosipärja päevaks.
Pius V kuulutati õndsaks 1. mail 1672 ja pühakuks 22. mail 1712.
Allikad: Allikad: J.N.D Kelly "Dictionary of Popes."
"Pope St. Pius V," T. Lataste,
Transcribed by Albert Judy, O.P. http://www.newadvent.org/cathen/12130a.htm