22. aprill


PÜHA AGAPETUS I, PAAVST


Agapetus (või Agapitus) I oli paavst 13. maist 535 - 22. aprillini 536. Ta kaitses resoluutselt oikumeenilisel Kalchedoni kirikukogul vastuvõetud teoloogilisi otsuseid. Agapetus oli pärit aristokraatlikust suguvõsast, millest pärinesid veel paavstid Felix III ja Gregorius I. Tema isa oli preester, kes tapeti 502.a. kirikulõhe ajal.
Agapetus kavatses koos Cassiodorusega rajada Rooma kristliku ülikooli.
Kanoonilistes küsimustes keelas ta Arles`i Caesariusel jagada kirikuvarade seast vaestele almuseid.
Põhja-Aafrikas toimunud teoloogilistes tülides võitles Agapetus ariaanide vastu, kuigi keiser Justinianius I soovis, et paavst oleks nende suhtes sallivam. Agapetuse arvates ei tohtinud katoliiklusesse pöördunud ariaanid pidada vaimulikuametit ega katoliiklusesse pöördunud ariaani preester jätkata oma ametis preestrina.
Kartes Bütsantsi vägede tungimist Itaaliasse, saatis ida-gooti kuningas Theodahad saatkonna Konstantinoopolisse mida juhtis paavst isiklikult, et veenda keisrit oma plaane muutma. Paavst saabus veebruaris 536 Konstantinoopolisse ja sai hiilgava vastuvõtu osaliseks, kuid keisri kavatsusi ta muuta ei suutnud. Konstantinoopolis sattus Agapetus vastuollu patriarh Anthimosega, keda peeti monofüsiidiks ja keda Agapetus taunis tol ajal mittekanoonilise piiskopkonna vahetuse pärast, sest Anthimos oli enne patriarhiks saamist olnud Trebizondi piiskop. Avalikul dispuudil tõestas Agapetus Anthimose väärarusaamu kristoloogilistes küsimustes, mille järel patriarh vangistati ja paavst pühitses uueks patriarhiks Menase. Agapetus suri Konstantinoopolis 22. aprillil 536. Tema mälestuspäeva peetakse ka 20. septembril.

Allikad: J.N.D Kelly "Dictionary of Popes."
"Pope St. Agapetus," James F. Loughlin http://www.newadvent.org/cathen/01202c.htm

Tagasi>