1. oktoober

PÜHA JEESUSLAPSE-TERESA (LISIEUX' PÜHA TERESA), NEITSI JA KIRIKU DOKTOR

1873-1897

Kuulutati õndsaks 1923
Kanoniseeriti 1925 paavst Pius XI poolt

KOLLEKT
Taevane Isa, kes Sa oma kuningriigi oled valmistanud
südamelt vaeste ja vahedate tarvis,
ava neile, õndsa Teresa järgijaile,
oma kirkuse väravad
Kristuse, meie Issanda läbi,
kes Sinuga elab ja valitseb igavesti.
Aamen.

Marie Francoise Martini ema suri, kui ta oli 4-aastane. Tüdruk kasvas õdede ja tädi hoole all ning sai hariduse benediktiini nunnadelt.Ta oli 15-aastane, kui pere kõik neli õde astusid Lisieux' karmeliitide kloostrisse. Kloostris võttis Marie Francoise endale nimeks Jeesuslapse-Teresa. Järgnevad 8 aastat elas ta kloostris vaikselt, igapäevakohustusi täites.
Ta suri 24-aastasena suurtes valudes tuberkuloosi. Enne surma kirjutas ta lühikese autobiograafia "L'Historie d'une Ame" ("Ühe hinge lugu"). Selle raamatu õrnus ja siirus võlus lugejaid ja seda tõlgiti paljudesse keeltesse. Teresa oli näidanud, et pühaduse saavutamiseks pole vaja korda saata suuri tegusid või olla üliandekas, piisab eneseohverdusest, kuulekusest ja puhtusest.
1927 nimetati Teresa missioonide patrooniks ja 1944 Jeanne d'Arci kõrval teiseks Prantsusmaa kaitsepühakuks.

* * *
"Jääda lapsukeseks Jumala ees tähendab, ära tunda oma olemust, oodata kõike Jumalalt, nagu väike laps ootab kõike oma isalt ... Olles väike, see tähendab ka, et inimene ei kirjuta enda arvele oma vooruslikke tegusid, uskudes, et ta ise on millekski võimeline ... Ja lõpuks, et ta ei lase end ära hirmutada oma eksitustest, sest lapsed kukuvad sageli, aga nad on liiga väikesed, et endale väga haiget teha."

Lisieux' püha Teresa