22. september
PÜHA FELIX IV, PAAVST 
12. juuli 526 - 22. september 530

Felix IV oli päritolult samniit, põlvnedes Itaalia ühest põlisest hõimust. Ta oli 519.a. koos diakon Dioscorusega (vastupaavst 530.a.) paavstliku delegatsiooni koosseisus, mille ülesanne oli lõpetada Acaciose skisma Konstantinoopoliga.
Felix sai paavstiks peale oma eelkäija Johannes I [523-526] õnnetut surma 18. mail 526.a. 30. augustil 530 suri idagootide kuningas Theodoric. Järgmise kuningaga sai paavst aga väga hästi läbi.
Felix ordineeris oma ametiajal 55 preestrit. Oma kirjas Arles`i piiskopile Caesariusele nõudis paavst ilmikute testimist enne ordinatsiooni, samuti kahetses ta ordineeritud vaimulike loobumist oma sakramendist.
Tema ajal jätkus võitlus semipelagiaanidega, mille tõttu saatis 529.a. Caesariusele 25 väidet, defineerides armu ja vaba tahet toetudes Augustinuse õpetusele.
Tema ajal muudeti Roomas mõned paganlikud templid kristlikeks pühakodadeks. Pühakute Cosma ja Damianuse kirikus on Felixist mosaiik, mis on varasem teadaolev kujutis kaasaegse paavsti kohta.
Felix nimetas surivoodil oma järglaseks ülemdiakon Bonifatiuse (Bonifatius II, 530-532), kuigi enamus senatist oli selle vastu.

Allikad: J.N.D Kelly "Dictionary of the Popes,"
"Pope St. Felix IV," J.P. Kirsch, 
Transcribed by William G. von Peters, Ph.D.
newadvent.org > St. Pope St. Felix IV

Tagasi>